Jin Jang – Monáda

Dvě protichůdné síly v dokonalé harmonii

Jin Jang - Monáda

Možná jste se někdy setkali s pojmy Jin a Jang. S černobílým kolečkem, kterému se říká Monáda. Pravděpodobně jste také něco slyšeli o tom, že žijeme v duálním světě.

Dlouho mi trvalo, než jsem pochopila, co to vlastně ten duální svět je. Upřímně si myslím, že pochopení jinu a jangu je na celém východním učení to nejtěžší.

Když jsem před lety začínala tuto filozofii studovat, tak mi přišlo, že je to velmi esoterické a složité. A přitom je to tak jednoduché, když si to přirovnáme k něčemu, co známe.

Vše v tomto našem světě je duální. A co je duální? Všichni to znáte a denně se s tím setkáváme. Buď je nějaký člověk akční nebo pasivní, tedy jang nebo jin. Stejně tak prostor. Buď je nějaký prostor jednoduchý – tedy jang, nebo plný detailů – tedy jin.

Také určitě znáte jang a jin v ročním cyklu. Čas v roce plný růstu a energie tedy jaro a léto je jang a doba kdy se příroda na podzim zklidňuje a ukládá k zimnímu spánku je jin. Dvě poloviny roku a každá má zcela jinou funkci, každá je důležitá a jedna bez druhé nemůže být. A co je důležité, že obojí najednou nejde.

Na základě duality funguje vše v tomto vesmíru a fungujeme tak i my lidé.

Co je Jin Jang

Jin a jang jsou dvě protichůdné síly v dokonalé harmonii. Pojem Jin a Jang označuje dvě polární síly, které svým střídáním a vzájemným působením daly vzniknout celému Vesmíru. Jin a Jang jsou polárními projevy taa nebo nejvyššího počátku a jejich konkrétními projevy jsou Země a Nebe neboli Jin a Jang. Symbolem je tzv. Monáda. 

Jin a Jang je velmi známý a oblíbený symbol, ovšem velmi málo lidí doopravdy ví, co tento symbol znamená. Jin a Jang pochází z Číny, 8-9 století př. n. l. Jde o dvě slzovité části spojené do jednoho celku, který tvoří kruh. Symbol je zpodobněním duality tohoto světa, představuje světlo a tmu, muže a ženu, velké a malé, lásku a nenávist…

Každá z nich nese jiný druh energie, ovšem každá z nich je v našem světě stejně důležitá a nepostradatelná. Ač jsou energie vzájemně odlišné, navzájem jsou si rovny a spolupracují spolu. Jedna bez druhé nemůže být a nelze je od sebe oddělit, neboť v každé z nich se skrývá část toho druhého. V každém Jinu je zárodek Jangu a naopak.

Co je Jin

Jin je tmavou částí symbolu Monáda. Jedná se o temnou energii. Může působit pasivně a smutně. Jde o ženský element, který koresponduje s nocí. Jin je často symbolizován zemí, kovem a vodou. A zásadně souvisí s naším domovem.

Co je Jang

Jang je světlou částí symbolu Monáda. Představuje světlou, veselou a aktivní energii. Část jangu koresponduje se dnem a je to mužský element. Jang je symbolizovaný ohněm a větrem.

Rovnováha černé a bílé barvy v kruhu symbolizuje rovnováhu protikladů v našem životě. Proto říkáme, že našim cílem je harmonie.

Učení čínské kosmologie je velice hluboké, ovšem my se pokusíme si jin a jang přiblížit v každodenním životě.

Jin Jang - Monáda

Časté dotazy k Jin a Jang (FAQ)

Může mi znalost Jinu a Jangu pomoci při hledání práce?

Ti, kteří si uvědomují, že jejich domov působí na jejich psychiku a že jejich aktivita či pasivita závisí na tom, jaké prostředí kolem sebe mají, tak odpovídám ano. Zde by se hodila ještě znalost metody Ba-Gua, která v našem domově přesně specifikuje, kde se oblast tzv. Kariéry, tedy práce, nalézá. Práce patří k jangový aktivitám, řadíme ji k energii jangové vody, a proto si konkrétně můžeme pomoci doplněním do interiéru jangovou vodu např. v podobě obrazu nebo plakátu s vodopádem, rychle tekoucí řekou, právě do oblasti Kariéra. To znamená přidali jsme Jang, konkrétně Jang vody.

Jsem workoholik a nemůžu si pomoci...

Také tady začneme analýzou, co je v převaze, zda jin nebo jang. Opět je to voda a opět jangová voda. Tentokrát nechceme vodu jangem rozhýbat ale naopak jinem zklidnit. Cílem je zharmonizovat vodu do vyvážené roviny a s tím nám pomůže voda jinová. Tedy obraz nebo plakát klidného jezera, klidné nebo velmi pomalu tekoucí vody. To znamená posílili jsme Jin, konkrétně Jin vody.

Velmi špatně spím i to může nějak souviset s Jinem a Jangem?

V mnoha případech ano. Spánek také patří k energii Vody a také Země. Jedním z důvodů by mohlo být, že v ložnici je hodně energie Jang. Doporučila bych nejdříve podle Metody 5 zvířat zkontrolovat dispozici ložnice v bytě, dále zkontrolovat umístění postele. Když tyto základní atributy budou v pořádku, budeme hledat možnosti, jak energie zklidnit, tak, aby ložnice měla převahu Jinu. To můžeme udělat, jak jsme si uváděli v kroku jedna a dva, barvami země a vody a také tvary, kterými jsou obdélník na ležato (jednoduše nízká skříňka) a tvary vlnovky např. tapety.

Mám syna, kterému jsou 4 roky a nemá zájem o nic, kromě her na telefonu...

Všeobecně o takovém dítěti můžeme říci, že je s velkou pravděpodobností jinové, více by nám napověděl jeho tzv. Astrotyp neboli typologie osobnosti. Ale pro začátek začneme tím, že mu potřebujeme přidat Jang, tedy přirozenou dětskou aktivitu. To můžeme udělat barvami a tvary. Dejte červenou a zelenou do hrací zóny v jeho pokojíčku. Prosím pozor nedávejte tyto barvy do spací zóny. Na toto téma hodně hovoříme v kurzu o dětském pokojíčku podle Metody 5 zvířat.

Nemohu otěhotnět, může mi analýza Jinu a Jangu nějak pomoci?

To je velmi složitá otázka a určitě by bylo potřeba znát více podrobností. Ale v zásadě i tady můžeme odpovědět, ano. Otěhotnění přímo souvisí s tou nejjemnější energii jin, která je nám známá. A právě této energii se říká energie přijetí. Navrhla bych Vám postupovat krok za krokem takto. Nejdříve podle Metody 5 zvířat zkontrolujte pozici ložnice, měla by být co nejdále od vchodu, abyste se cítila co nejvíce bezpečně, tedy doplnit jin. Dále umístění postele v ložnici, Vaše místo na spaní by mělo být to nejlepší a nejbezpečnější v celém bytě. Dále bych se podívala na poměr jinových a jangových energii Vašich a Vašeho manžela v tzv. Korelátu vztahů. Je možné, že se podvědomě někde vzájemně fyzicky vyčerpáváte. Podívala bych se na poměr Vašich energii, které jste dostala při narození, je možné, že jste hodně jangová a k otěhotnění potřebujete hodně doladit Jin. Doporučila bych návštěvu nějakého odborníka na Tradiční čínskou medicínu, který by Vám tělo vyladil tak, aby proces přijetí mohlo přirozeně přijít.